Skip to main content
Logo print

PZU | Legrand Poland

PZU
29/11/2022

PZU

Poland

Modernizacja sieci strukturalnej w biurach PZU na bazie produktów Legrand.

Wzrastające potrzeby sprawnej komunikacji elektronicznej i przetwarzania danych skłoniły Grupę PZU do przeprowadzenia modernizacji sieci strukturalnej. Zmiany zostały wprowadzone w ponad 230 biurach PZU Życie, między innymi w budynku centrali PZU Tower oraz w Centrum Operacji SA.

PZU


Program Mosaic, będący częścią oferty Legrand odpowiada potrzebom instalacji zarówno w niewielkich biurach, jak i na dużych przestrzeniach typu "open space". W jego skład wchodzą gniazda elektryczne, teleinformatyczne, inne aparaty oraz systemy mocowania mechanizmów:

  • w podłodze - puszki podłogowe
  • na ścianach - kanały elektroinstalacyjne DLP
  • przy biurkach - kolumny i minikolumny

Skalę modernizacji biur PZU odzwierciedla ilość ponad 5500 punktów „elektryczno-logicznych”, z których każdy składa się z 2 gniazd 230V, 2 gniazd 230V dedykowanych oraz 2 gniazd RJ45. Dopełnieniem instalacji elektryczno-logicznej są rozdzielnice Legrand z aparaturą zabezpieczającą i sterowniczą.

Doprowadzenie sieci komputerowej, telefonicznej, elektrycznej 230V i elektrycznej gwarantowanej 230V w pobliże (do 3 m) konkretnych stanowisk zostało zrealizowane przy zastosowaniu odpowiednich rozwiązań.

Instalacja podłogowa - puszki podłogowe

Wykorzystano tu puszki podłogowe (tzw. florboxy). To rozwiązanie umożliwiło umieszczenie maksymalnie 24 modułów Mosaic (ponad 2 PEL-e ) w jednej puszce. Po zamknięciu pokrywy gniazdka i wtyczki zostały schowane, co podniosło estetykę wnętrza.

Puszki podłogowe rozmieszczone w pobliżu stołów, ze względów estetycznych są najlepszym rozwiązaniem w salach konferencyjnych. Po podłączeniu przewodów i zamknięciu pokrywy gniazdka i wtyczki nie są widoczne, a sama puszka dyskretnie komponuje się z tłem wykładziny.

Instalacja kolumnowa - kolumny i minikolumny

Gniazda zamocowano na minikolumnach.

Istnieje tu możliwość umieszczenia co najmniej 48 modułów Mosaic (minimum 4 PEL), czyli dwukrotnie więcej gniazd RJ 45 lub 230V niż w systemie podłogowym.

Rdzeń i pokrywa kolumny wykonane są z aluminium, stopa mocowana jest stabilnie kołkami rozporowymi do podłoża. Daje to gwarancję długotrwałej nieprzerwanej pracy. Ponadto w kolumnie wydzielone są 4 odrębne miejsca do prowadzenia przewodów z podłogi, które umożliwiają umieszczenie ich osobno oraz przypisanie do poszczególnego PEL po 4 stronach kolumny. Dlatego właśnie możliwe było użycie jednej kolumny do zasila 4 najbliższych stanowisk.

Użyte produkty - osprzęt Mosaic, uchwyty, kanały DLP, ramki - dostępne są w wersji białej lub aluminiowej, zaś widoczne kołnierze puszek podłogowych można wybrać w kolorze szarym lub beżowym.

Powyższe rozwiązania zastosowano w wielokondygnacyjnych biurowcach PZU - Centrum Operacji SA, Centrum Obsługi Ubezpieczeń i budynku centrali PZU Tower. W ponad 220 Biurach Obsługi Klienta PZU Życie ze względu na kameralny charakter pomieszczeń zastosowanie znalazły systemy kanałów DLP i puszki podłogowe.