Skip to main content
Logo print

Atlas Arena | Legrand Poland

Atlas Arena
08/07/2009

Atlas Arena

Łódź, Poland

Atlas Arena w Łodzi - wielofunkcyjna hala widowiskowo-sportowa, największy zadaszony obiekt w Polsce. 

Halę przekazano do użytku w czercu 2009 roku. W krótkim czasie miały tam miejsce liczne wydarzenia podczas, których emocje bezpośrednich obserwatorów i telewidzów sięgały zenitu. Obserwowaliśmy zwycięskie mecze polskich „złotek” w Mistrzostwach Europy siatkówki kobiet, zmagania polskich siatkarzy w Lidze światowej, galę boksu zawodowego z pojedynkiem Gołota-Adamek.

ATLAS ARENA


Stworzone warunki akustyczne (pogłos poniżej 2 s) pozwalają również organizować w hali koncerty muzyczne na światowym poziomie. Atlas Arena gościła m.in. słynny chór Aleksandrowa, norweską grupę AHA, Rammstein, Depeche Mode, Tokio Hotel.

Wszystkie te wydarzenia wiążą się z dostosowaniem otwartej płyty Areny do konkretnych potrzeb tak odmiennych wydarzeń. Licznie rozmieszczone specjalne puszki podłogowe firmy Legrand wytrzymujące naciski do 20 kN o szczelności IP 66 gwarantują dyskretne dostarczenie zasilania i sygnałów teleinformatycznych bezpośrednio do konkretnych punktów Areny bez niebezpiecznej plątaniny kabli i przewodów.

Aparaty i osprzęt elektryczny zainstalowane w wielofunkcyjnym obiekcie sportowo-widowiskowym powinny spełniać kryteria wynikające ze specyfiki tego obiektu, a mianowicie:

- zapewniać niezawodność zasilania i dostarczenia energii elektrycznej do poszczególnych odbiorników
solidną konstrukcję, podwyższoną wytrzymałość na uderzenia i naciski dostosowane do strefy obiektu
- wysoką trwałość gwarantującą długotrwałe bezpieczne i bezawaryjne działanie
- dostosować miejsca podłączeń odbiorników na arenie głównej do zaplanowanej „scenografii”, planowanego wydarzenia, bez niebezpiecznej plątaniny przewodów
- estetykę adekwatną do prestiżowego obiektu klasy międzynarodowej

Puszki i mini puszki podłogowe
Arena główna i sektor obsługi dziennikarskiej to miejsca gdzie osprzęt w czasie imprezy jest szczególnie narażony na uszkodzenia. Przewidując takie sytuacje inwestor postanowił zastosować puszki podłogowe do dużych obciążeń o szczelności IP i wytrzymałości na nacisk do 20 kN. Korzystając z licznie rozmieszczonych na płycie areny puszek z gniazdami można doprowadzić zasilanie elektryczne i podłączenia teleinformatyczne do dowolnego punktu w sposób bezkolizyjny i bezpieczny. Dziennikarze mają dostęp do gniazd zasilania elektrycznego i gniazd teleinformatycznych umieszczonych w ciągu kanałów kablowych aluminiowych wokół płyty głównej hali Arena. Trwałość i estetyka kanałów wykonanych z aluminium uzasadnia takie rozwiązanie.

Osprzęt Valena
Na zapleczu (sale rozgrzewkowe, prób) zastosowano osprzęt Valena z szeroką gamą funkcji i trwałymi mechanizmami.

Rozdzielnice XL
Zastosowane aparaty elektryczne (wyłączniki mocy, aparatura zabezpieczająca i sterownicza) oraz rozdzielnice firmy Legrand umożliwiają szybką diagnostykę i usunięcie potencjalnej awarii podczas koncertu. Jest to możliwe ponieważ w każdym aparacie znajduje się trwałe pole opisowe. Płaskie i solidne klamki aluminiowe z zamknięciem trzypunktowym (blokowane kluczem patentowym) gwarantują dostęp do aparatów w rozdzielniach XL³ tylko dla osób uprawnionych.

Szynoprzewody Zucchini
Połączenie zasilania transformatorów z rozdzielnicami głównymi ze względu na niezawodność zrealizowano szynoprzewodami Zucchini dużej mocy typu SCP.

Zdaniem organizatorów i uczestników znaczących wydarzeń, przeszło półroczny okres intensywnej eksploatacji hali widowiskowo-sportowej Atlas Arena pozwala pozytywnie ocenić projekt i wykonanie obiektu.